нью йорк

Світлове забруднення та його вплив на навколишнє середовище

12239708_926730910753158_5443082207250128173_n

Світлове забруднення засвічування нічного неба штучними джерелами освітлення, світло яких розсіюється в нижніх шарах атмосфери, заважаючи проведенню астрономічних спостережень і змінюючи біоритми живих істот. Це явище також називають світловим смогом .

Перевитрата електроенергії

Надмірне нічне освітлення веде до перевитрати електроенергії і збільшення викидів парникових газів. В середньому, одна лампа вуличного освітлення споживає 400 ват, таким чином, за 8 годин роботи кожною лампою витрачається 3,2 кВт·год електроенергії. Значна частина цієї енергії витрачається даремно, викликаючи засвічення неба.

Вплив на тваринний та рослинний свiт

Штучне освітлення навколишнього середовища впливає на цикл зростання багатьох рослин. Поширені джерела білого світла з великою питомою вагою блакитного світла в спектрі заважають орієнтації багатьох видів комах, що ведуть нічний спосіб життя, а також збивають зі шляху перелітних птахів, що намагаються облітати вогнища цивілізації. Згідно зі спостереженнями, кожен вуличний світильник щодоби є причиною загибелі 150 комах. З урахуванням числа світильників в одній тільки Німеччині щоночі від них гине більше мільярда комах. При цьому не враховано багато інших джерел світла, таких як освітлення промислових комплексів, реклама, що світиться та освітлення житлових будинків.

Вплив на астрономiю

Світлове забруднення у великих містах робить практично неможливим астрономічні спостереження об’єктів глибокого космосу. Через засвічування неба залишаються видимими тільки найбільш яскраві зірки, і якщо на природничо – темному нічному небі людина неозброєним оком може побачити до 2-3 тисяч зірок, то, перебуваючи в місті або іншому місці з яскравим штучним освітленням, часто вже не нарахуєш їх більше півсотні.
Світлове забруднення також сильно ускладнює використання оптичних телескопів. Принцип роботи телескопа полягає в тому, що він збирає світло зірок та інших об’єктів за допомогою лінз або дзеркал. При світловому ж забрудненні телескоп збирає не тільки, і навіть не стільки, зоряне світло, скільки світло ліхтарів, відбитий і розсіяний водяною парою і пилом, якими наповнений повітрям. Крім того, світлове забруднення зменшує контраст між небесними об’єктами і самим небом.