Наукові факти

Тривалість доби на Землі збільшується

Cloud free night-time view of Earth seen from space

Вчені з Гарвардського університету з’ясували, що тривалість дня на Землі поступово збільшується. Відбувається це із-за танення льодовиків, яке уповільнює обертання планети.
Результати свого дослідження учені опублікували в журналі Science Advances.
Вчені дізналися, як скорочення площі льодовиків впливає на швидкість обертання і вісь Землі.
За їх даними, за останнє століття тривалість дня збільшилася на мілісекунду. Як прогнозують дослідники, цей процес прискориться, і до кінця XXI століття тривалість кожної доби збільшиться на п’ять мілісекунд.
Крім того, танення льодовиків, що посилюється, яке відбувається із-за потепління клімату, змінить земну вісь – до кінця століття вона зміститься з Північного полюса на сантиметр.
Також із-за наростаючого танення льодовиків об’єми води, що збільшуються, і їх зміщення до екватора змусять Землю уповільнити обертання.
Вчені вважають, що їм вдалося внести корективи в “загадку” американського океанографа Уолтера Манка, який стверджував, що в XX столітті рівень світового океану підвищувався на 2 міліметри в рік, але це ніяк не позначилося на швидкості обертання планети. На думку дослідників з Гарварду, їх колега збільшив показники, і насправді рівень моря збільшувався не на 2 міліметри, а приблизно на 1 − 1,5.
Раніше міжурядова комісія зі зміни клімату повідомила, що рівень світового океану підвищується майже на 3 міліметри в рік, а танення льодовиків може посилитися, за мінімальними прогнозами, на 15 відсотків.